RANDKA Z WARSZAWĄ (NIEDALEKIEJ) PRZYSZŁOŚCI

Nowojorski Wall Street, gdzie piszą się wielkie karty historii, londyński Oxford Street z pół milionem odwiedzających dziennie, barcelońska La Rambla – najweselsza ulica świata albo brazylijska Rua Gonçalo de Carvalho, cała porośnięta drzewami posadzonymi przez mieszkańców. Jaki wpływ ma architektura
i planowanie przestrzenne na interakcje społeczne? Jakie powinny być ulice, by korzystali z nich szczęśliwi ludzie? I jaka będzie warszawska Nowa Towarowa? O tym podczas speed datingu z architektami, aktywistami miejskimi i przedstawicielami władz samorządowych – 3 listopada, godz. 18:00, klubokawiarnia Chłodna 25.

Czego potrzeba, by w miastach żyło nam się lepiej? Sprawnej komunikacji miejskiej oraz łatwego dostępu do placówek edukacyjnych i zdrowotnych – to najczęstsze odpowiedzi (Better Life Index, OECD). Równie ważne jest także odpowiedzialne projektowanie przestrzeni publicznej, które ma bezpośredni wpływ na relacje społeczne. Kiedy architektura jest „dobra” i kto o tym decyduje: specjaliści czy jej codzienni użytkownicy? A „ład przestrzenny”? Co to jest i do czego służy? Czy to – jak twierdzi Filip Springer – coś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział? Pytań jest wiele. Projekt Nowa Towarowa to czas odpowiedzi.

ARCHITEKTURA TO TEŻ KULTURA!

Architektury nie postrzega się jako sfery kultury dostępnej dla wszystkich. Zainteresowanie nią ciagle jest traktowane jako elitarne, zarezerowane dla ekspertów. Nie ma tradycji włączania odbiorców architektury w procesy planowania i projektowania inwestycji i terenów, które ich dotyczą: – Nie powstają plany społeczne, które zawierałyby wypracowane wspólnie przez różne grupy rekomendacje. Chcemy to zmienić, stąd pomysł projektu Nowa Towarowa – wyjasnia Hanna Radziejowska, kierowniczka Muzeum Woli o. Muzeum Warszawy.

Projekt NOWA TOWAROWA jest próbą przełamania sytuacji, w jakiej znalazła się architektura w Polsce. Dzięki partnerstwu ważnych interesariuszy Nowa Towarowa ma szansę być realną odpowiedzią na potrzeby zagospodarowania przestrzennego warszawskiej dzielnicy Wola. Co bardzo ważne, potrzeby zdiagnozowane zarówno przez specjalistów, jak i samych mieszkańców.

 

RANDKA Z WARSZAWĄ (NIEDALEKIEJ) PRZYSZŁOŚCI

Organizatorzy – chcąc poznać zdanie zarówno codziennych użytkowników, jak i twórców przestrzeni miejskiej: architektów, urbanistów i socjologów – zapraszają do rozmów z ekspertami w formule speed dating (spotkanie 1 na 1, ograniczony czas). Z Dariuszem Hycem z Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich o tym, jak powinna wyglądać przestrzeń publiczna, by mieszkańcy czuli się w niej dobrze; z Agatą Stelmach – project managerką z firmy SKANSKA o efektywnym zmienianiu przestrzeni publicznej w porozumieniu z mieszkańcami; z badaczką społeczną Kają Dziarmakowską z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA o wpływie architektury na jakość życia ludzi; z Katarzyną Sadowy
z Oddziału Warszawskiego SARP o tym, gdzie przecinają się potrzeby mieszkańców i warunki konieczne dla funkjonowania miasta oraz z Hanną Nowak-Radziejowskąkierowniczką Muzeum Woli o. Muzeum Warszawy –  o Woli jako przestrzeni do eksperymentu i pracy z mieszkańcami.

Pretekstem do spotkania są warsztaty Nowa Towarowa – organizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich i Muzeum Woli o. Muzeum Warszawy – skierowane do interdyscyplinarnych zespołów projektowych, których celem jest opracowanie programu przemian
w obszarze ulicy Towarowej.

Speed dating jest częścią projektu Nowa Towarowa wspólnego działania Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy, Miasta Stołecznego Warszawa, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Pracowni Badań i Innowacji Społecznej „Stocznia” oraz dwóch firm: Ghelamco i Skanska. Nowa Towarowa łączy potencjał wiedzy architektów, urbanistów, socjologów, ekonomistów oraz mieszkańców Warszawy. Przez cykl warsztatów eksperckich, a także warsztatów i konsultacji społecznych zostanie przeprowadzony proces budowania nowej tożsamości rejonu ulicy Towarowej dzięki wydobyciu najcenniejszych elementów identyfikacji przestrzennej i społecznej tej części Warszawy. Ważnym elementem projektu Nowa Towarowa jest również wystawa „Trwa Budowa. Warszawa zdaniem mieszkańców 1945-2015” – interaktywna ekspozycja w Muzeum Woli, uruchamiająca myślenie o zasadach koncepcyjnych towarzyszących odbudowie Warszawy.

Projekt jest częścią wieloletniego programu Muzeum Woli. Laboratorium miasta, dążącego do faktycznej rewitalizacji przestrzeni Woli w kontekście historii dzielnicy.

www.nowatowarowa.pl

www.facebook.com/nowatowarowa

© 2010-2017 Design It Poland created by Kuka Design

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?