Patterns of Europe

Ikony wzornictwa już od listopada w Lublinie

Rusza Patterns of Europe | Wzory Europy – projekt poświęcony wzornictwu przemysłowemu. W tym roku będzie można obejrzeć cykl unikatowych filmów, wziąć udział w wykładach i warsztatach z ikonami polskiego wzornictwa i designu. Start już w listopadzie. 

Podczas tej edycji projektu będziemy zgłębiać tajniki wzornictwa przemysłowego jako dziedziny stojącej w permanentnym rozkroku pomiędzy naukami humanistycznymi, sztuką i wiedzą techniczną, spotkamy wyjątkowych ludzi, którzy decydują o tym jak wygląda świat otaczających nas przedmiotów, poznamy historie i drogę na szczyt najważniejszych światowych projektantów oraz poznamy ludzi z branży i będziemy uczestniczyć w wielu interesujących dyskusjach. Nie zabraknie też okazji do wspólnego projektowania i zdobywania zupełnie nowych doświadczeń pod okiem tych, których projekty szczęśliwie pokonały drogę od pomysłu, przez prototyp, aż do hali produkcyjnej.

Patterns of Europe będzie inspirować i dostarczać branżowej wiedzy tym, którzy pragną z pasji i talentów artystycznych uczynić swój zawód oraz prezentować doświadczenia osób, które tę trudną drogę już przeszły. Zapraszamy:

„Pomiędzy produkcją, konsumpcją, a kulturą” – wprowadzenie do tematyki wzornictwa przemysłowego

6 listopada – piątek

  • 17:00 – 18:15 – pokaz filmu „Objectified”, Reż. Gary Hustwit, rok prod. 2009, 75 min.
  • 18:30 – 20:00 – „Polskie wzornictwo po roku 1989” – wykład prof. Wojciecha Wybieralskiego

Wymagana rejestracja >>> http://bit.ly/1S5Q0iw – link o formularza dostępny na www.warsztatykultury.pl

„Ogólne wprowadzenie do wiedzy o wzornictwie przemysłowym oraz spotkanie dyskusyjne poświęcone praktyce uprawiania zawodu projektanta wzornictwa”

7 listopada – sobota

  • 11:00 -14:00 – prezentacja prof. Wojciecha Wybieralskiego

Wymagana rejestracja >>> http://bit.ly/1LWNSss – link o formularza dostępny na www.warsztatykultury.pl

Objectified – reż. Gary Hustwit, 2009 rok, 75 min.

Objectified to dokument prezentujący naszą skomplikowaną relację z produkowanymi przedmiotami, a co za tym idzie ludźmi, którzy je projektują. Film jest spojrzeniem na kreatywną pracę, która stoi za każdym przedmiotem, od szczoteczki do zębów po gadżety technologiczne. To historia projektantów, którzy poddają ponownej ocenie nasz wyprodukowany świat. To również opowieść o osobistej ekspresji, tożsamości, konsumpcjonizmie i trwałości. Poprzez prawdziwy materiał i dogłębne rozmowy, film ukazuje twórczość wielu znanych światowych projektantów oraz wpływ jaki na nasze życie mają przedmioty przez nich zaprojektowane. Czego możemy nauczyć się o sobie patrząc na przedmioty jakimi się otaczamy? Czy możemy z nich wyczytać kim tak naprawdę chcielibyśmy być?

Wojciech Wybieralski – projektant przemysłowy i nauczyciel; urodzony w 1942 roku. Studiował na Wydziale Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w katedrze Wzornictwa Przemysłowego, zdobywając dyplom w pracowni Lecha Tomaszewskiego (1967). W 1968 roku rozpoczął pracę w swojej macierzystej uczelni, gdzie współtworzył Departament Wzornictwa Przemysłowego (1977). Przez dwie kadencje, od 1984 do 1990 pełnił tam funkcję dziekana. Od 2003 roku pracował na Wydziale Wzornictwa i Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1984-2004 był przewodniczącym Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. W latach 1970-1990 wraz ze swoim zespołem stworzył około 100 projektów, głęboko zakorzenionych w zmieniających się realiach gospodarczych kraju. Wśród nich są projekty maszyn przemysłowych, urządzeń optycznych, samochodów, elektroniki, sprzętu medycznego oraz przedmiotów codziennego użytku wykonanych z materiałów syntetycznych. Wiele z tych projektów trafiło później do produkcji. Wojciech Wybieralski może pochwalić się m.in. tak kultowymi projektami jak powiększalnik fotograficzny „Krokus 69s”, rzutnik „Krokus AF” czy chlebak „Lamela”.

„Jak uwalniać produkt od stereotypowych rozwiązań i wnosić nowatorskie myślenie” – o myśleniu projektowym w praktyce

14 listopada – sobota

  • 17:00 – 18:15 – pokaz filmu Design & Thinking, reż. Mu-Ming Tsai, rok prod. 2012, 74 min.
  • 18:30 – 19:30 – spotkanie z Anną Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofią Strumiłło-Sukiennik – założycielkami studia Beza Projekt

Wymagana rejestracja >>> http://bit.ly/1N26vMr – link o formularza dostępny na www.warsztatykultury.pl

Design & Thinking – reż. Mu-Ming Tsai, rok prod. 2012, 74 min.

W jaki sposób możemy w pełni zaangażować organizacje by pomyśleć o zmieniającym się krajobrazie biznesu, kultury i społeczeństwa? Dokument ten, zainspirowany przez ideę design thinking, przedstawia biznesmenów, projektantów, społeczników oraz indywidualności i pokazuje co mają ze sobą wspólnego w obliczu wieloznacznego XXI wieku. Czym jest design thinking? Jaka jest jego rola w modelach biznesowych? Jak na całym świecie zmieniają się twórcze umysły? Film jest wezwaniem kierowanym do konwencjonalnych umysłów, aby zachęcić je do zmiany sposobu myślenia i współpracy.

Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik – projektantki mebli, instalacji artystycznych, przedmiotów użytku codziennego. Ukończyły Wydział Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP, a Anna dodatkowo także Wydział Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu. Obie współtworzą studio Beza Projekt. Brały udział w licznych wystawach, a ich prace były wielokrotnie nagradzane. Współpracują z polskimi producentami, m.in.: Acrea/Du Pont, Amorim Group, Bausch & Lomb, Platige Image, Mikomax, Vox czy też Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą Narodową Galerią Sztuki. W studiu Beza Projekt, jak piszą same projektantki, „Podejmujemy się niestandardowych projektów, gdzie jest miejsce na eksperyment oraz korzystanie z nowych technologii czy materiałów. Interesuje nas także sięganie po tradycyjne techniki, przywoływanie ich w nowej formie lub funkcji.”

Najważniejsze nagrody: pierwsza nagroda w konkursie zorganizowanym przez AMORIM i Domaine the Boisbuchet za projekt Ulu z korka (2012), pierwsza nagroda w konkursie make me! na Łódź Design Festival za projekt Plastry (2013), nagroda MUST HAVE! na Łódź Design Festival za projekt Balia – My Bath (2013), nagroda MUST HAVE! na Łódź Design Festival za projekt kołdry dla my alpaca (2015).

Najważniejsze wystawy: Mój Świat. Nowa Siłą Subiektywności, Warszawa, 2007; Passionswege Viena Design Week, Wiedeń, 2011; Polish Design Focus DMY, Berlin, 2013; Tent London, Londyn, 2014

„Design – winny czy niewinny?” – dlaczego nie porozmawiać o gustach

26 listopada – czwartek

  • 17:00 – 18:20 – pokaz filmu „Iris”, Reż. Albert Maysles, rok prod. 2014, 78 min.
  • 18:30 – 20:00 – spotkanie z Marcinem Wichą autorem książki „Jak przestałem kochać design”

Wymagana rejestracja >>> http://bit.ly/1jKQajY – link o formularza dostępny na www.warsztatykultury.pl

Iris – reż. Albert Maysles, 2014 rok, 78 min.

Film Iris połączył legendarnego 87-letniego dokumentalistę Alberta Maysles’a z Iris Apfel – błyskotliwą, ekstrawagancko ubraną, 93-letnią ekspertką w dziedzinie stylu, która przez dekady w nietypowy sposób zaznaczyła swą obecność na nowojorskiej scenie mody.

Iris to więcej niż film o modzie, to dokumentalna opowieść o kreatywności i o tym jak, nawet w tak podeszłym wieku, wolny duch tytułowej Iris wciąż inspiruje. Dokument portretuje kobietę, której entuzjazm względem mody, sztuki i ludzi jest życiowym pożywieniem i przypomina nam, że ubiór, a nawet samo życie, to nic innego jak eksperyment.

Pomimo dostatku i przepychu obecnego w jej życiu, Iris nadal kieruje się wartościami i etyką pracy, jakich nauczyło ją wychowanie w rodzinie klasy średniej w okresie Wielkiego Kryzysu, w dzielnicy Queens. „Czuję się szczęśliwa, pracując. Jeśli ma się tyle szczęścia, że się robi to, co się kocha, wszystko inne przychodzi z czasem”.

Marcin Wicha – grafik; urodzony w 1972 roku w Warszawie. Projektował i projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Czasem pisze. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci.

 

© 2010-2017 Design It Poland created by Kuka Design

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?